Як навчитись читати фінансову звітність

Споживач 20:05, 4.06.2021
 Поділитися

Поділитися в

Досить часто в компаніях виникає класична ситуація, коли звітність фіксує прибуток, але в сейфі і на рахунках грошей немає. Зрозуміти реальний стан справ допомагають тільки якісні, достовірні та своєчасні фінансові звіти.

На жаль, далеко не всі навіть досвідчені бізнесмени знають, як правильно читати фінансову звітність. Щоб підвищити обізнаність українських підприємців в теорії та на практиці, компанія «Нова пошта» запустила навчальний проєкт «Школа бізнесу Нова пошта». Він створений, щоб допомогти представникам малого бізнесу розвивати свою справу. На сайті http://online.novaposhta.education/ кожен охочий може зареєструватися на онлайн-інтенсив, в якому досвідчені українські практики бізнесу в форматі відео-лекцій розкажуть всі правила та секрети сучасних бізнес-процесів і фінанси — один з тематичних модулів. Ми ж пропонуємо коротко розглянути основні моменти.

Фінзвітність як відправна точка для рішень

Фінансова звітність дозволяє приймати вірні рішення про розвиток бізнесу. Але в багатьох компаніях, навіть великих, вона ведеться хаотично або «для галочки»: немає системності, єдиних форм та процедур, співробітники не вміють правильно фіксувати та інтерпретувати інформацію. Так, в компаніях часто відсутній механізм закриття періоду: бухгалтер може сформувати звіт, а потім отримати нові дані та додати їх вже постфактум. Це спотворює реальну картину, а бізнес в подальшому припускається помилок: ще місяць тому звіти могли показувати прибуток, і керівники вирішили збільшити витрати на розвиток, а насправді — потрібно було заощаджувати та виводити компанію зі збитків.

Опануйте основні фінансові поняття

Розібратися з фінансами на базовому рівні може кожен фахівець, навіть якщо він жодного дня не працював у цій сфері. Щоб навчитися читати звіти, потрібно запам’ятати основні терміни:

 • Дебіторська заборгованість показує, скільки грошей підприємству винні її контрагенти.

 • Кредиторська заборгованість — відображає, скільки компанія винна своїм контрагентам.

 • Виручка — це гроші, які фірма отримала в результаті своєї основної діяльності (реалізована продукція, надані послуги).

 • Дохід — всі надходження коштів, включаючи виручку, відсотки по депозитах, стягнені штрафи тощо.

 • Валовий прибуток — це різниця між доходами за певний період та собівартістю виробництва.

 • Чистий прибуток — різниця між доходами компанії та всіма витратами (виробничими та періоду), а також з вирахуванням податку на прибуток. Крім того, чистий прибуток — це різниця між прибутком до оподаткування та податком на прибуток.

 • EBITDA відображає об’єм прибутку до вирахування відсотків, податків та амортизації.

 • Чистий грошовий потік — це підсумковий рядок, де вважаються всі притоки та відтоки грошових коштів за період.

 • Оборотність запасів показує швидкість реалізації запасів товарів — її найзручніше вимірювати в днях. Також важливий показник оборотності дебіторської та кредиторської заборгованостей.

Розпочніть з вивчення трьох базових звітів

Є три основних види фінансової звітності — нічого простіше та ефективніше бізнес ще не вигадав:

 1. Звіт про баланс фіксує фінансовий стан компанії. Він відображає активи (чим володіє бізнес), пасиви (за рахунок чого отримані кошти) та капітал організації.

 2. Звіт про прибутки та збитки показує, скільки компанія заробила за певний період. Показує чистий прибуток, тип, об’єм та канали отримання виручки, а також операційні витрати бізнесу.

 3. Звіт про рух грошових коштів фіксує переміщення грошей та допомагає стежити за ліквідністю — розуміти, скільки компанія витратила і на що, скільки коштів потрібно на різні потреби в майбутньому та звідки (з якого рахунка) їх можна взяти.

Варто врахувати, що деякі фінансові звіти можуть бути актуальними лише для певних сфер бізнесу. Для підготовки звітів можна використовувати різні методики. Так, ідентифікація різних процесів в бізнесі допомагає визначити собівартість товарів або послуг, правильно розподілити витрати і за підсумками зрозуміти, скільки заробляє або втрачає компанія в кожному сегменті діяльності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Реклама

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору