Відкривай Шосткинщину: Собицький старостинський округ + Відео

 Поділитися

Поділитися в

За 20 км від Шостки серед мальовничої природи розкинувся Собицький старостинський округ.

Кількість населення у селі Собич складає 1045 чоловік. Собицький старостинський округ охоплює села Собич і Лісне, – розповідає Роман Шемет, староста Собицького старостинського округу.

Краєзнавці стверджують, що перші поселення на сучасній території старостинського округу з’явились понад 3 тисячі років назад.

– Собич – це придеснянське село. Воно має, мабуть, найбільшу історію з усіх сіл Шосткинщини. Якщо починати з перших поселень, це середньодніпровська археологічна культура 4200 років. А щоб захистити оці всі землі, вони збудували десь 2500 років тому Собицьке городище, – інформує шосткинський краєзнавець В’ячеслав Кириєвський.

Михайло Скорик мешканець с. Собич додає:

– Ми знаходимося на Собицькому городищі. Таких городищ вздовж Десни було 24. По правому берегу Десни – 23. Жодне не збереглося. На нашому лівому березі єдине було Собицьке городище, яке збереглося й до сьогоднішнього дня.

– Ця туристична пам’ятка, мабуть, найдавніша для нашого краю, стверджує В’ячеслав Кириєвський.

Історичні факти доводять, що населений пункт не одноразову знищували, однак люди поверталися у цю місцевість знову і знову…

– Тут у центрі села є такий куток, що називається «городок». Там, за всіма ознаками, було городище сіверян ХІ-ХІІІ сторіччя, – каже В’ячеслав Кириєвський.

Михайло Скорик житель с. Собич розповідає, що у 1238 році, коли татари прийшли на наші землі, то вони три дні не могли взяти село. Настільки надійно воно охоронялося. Але все ж поселення, разом з монастирем і усіма мешканцями, спалили. Залишилась тільки одна людина, з якої знову відродився Собич.

Зустрічав свого часу сивочолий Собич і князя Ігоря з дружиною Ярославною, бачив бої Північної війни 1700—1721 рр.  та Другої світової…

Собич має безперервну і дуже давню історію. Собич знаходився за князівських часів на головній дорозі краю. Це так звана «Велика Путивльська дорога». Вона проходила від перевозу через Десну і далі на Путивль. І коли повертався з полону князь Ігор у 1186 році, тут зупинявся в цьому селі, поки сюди не приїхала його зустрічати Ярославна, – стверджує В’ячеслав Кириєвський.

– Наш Собицький старостинський округ чекає багато відкриттів. По-перше, тут були кургани. Друге – є таке історичне місце, воно називається «могилки». Під час Північної іфйни тут стояли війська. Працювати тут історикам іще, ой, багато треба! – впевнений Михайло Скорик.

Історичне минуло загартувало характер сучасних жителів старостинського округу. Вони докладають всіх зусиль аби села розвивалися:

– За останні роки тут був відремонтований пам’ятник. Проведені ремонтні роботи Собицького будинку культури. Було встановлено нові обігрівачі. Зараз проводиться ремонт у Собицькому НВК. Планується відремонтувати дороги, зупинки та колодязі. Також плануємо провести у Собичі водогон, щоб забезпечити населення якісною питною водою, – продовжує староста Собицького старостинського округу Роман Шемет.

Територію населених пунктів обійняли зелені ліси, тож і не дивно, що тут успішно працює Собицьке лісництво.

– На території Собицького старостинського округу функціонує лісництво. Ми займаємося доглядом за лісом, вирощуємо лісові культури. В основному, це сосна звичайна, але додаємо і дуб, і березу. Загальна площа Собицького лісництва – 7366 га, – говорить помічник лісничого Лариса Вронська.

Медичне обслуговування мешканців забезпечує місцевий фельдшерсько-акушерський пункт:

– Медичні послуги надаємо у Собицькому ФАПі. З лікарем нашим підписали декларацію близько 600 чоловік. Виїзд лікаря до нас відбувається кожного тижня, – фельдшер Собицького ФАПу Катерина Линок.

Собичани люблять відпочивати весело і всім селом, а допомагають у цьому їм співробітники Будинку культури:

– Зараз у нас діють 4 клубні формування: гурток вокального співу «Мелодія», гурток художнього читання «Горислово», клуб за інтересами «Креатив» і наша гордість Будинку культури – Народний фольклорний аматорський колектив «Народні обряди». У Будинку культури є куточок українського народознавства. Ми докладаємо усіх зусиль, щб радувати мешканців нашого села, – каже завідуюча Будинком культури Любов Закотєй.

Гордістю Собицького старостинського округу є навчально-виховний комплекс. Його відвідує 88 дітлахів.

У нашому навчально-виховному комплексі на сьогоднішній день навчається 72 учні і 16 вихованців дошкільного закладу. Чудові, талановиті діти! В цьому році у нас є претендент на «золоту» медаль, – пишається в.о. директора Собицького НВК Людмила Мечик.

При Собицькому НВК діє єдине у Шосткинській громаді шкільне лісництво:

– Наше шкільне Собицьке лісництво існує з 1974 року, – говорить Яна Суружиу, учениця 8 класу.

– У шкільному лісництві 18 учнів. Учасником може стати кожен бажаючий з п’ятого класу, – розповідає Михайло Мухоброд, учень 7 класу.

– Ми любимо і з задоволенням вивчаємо природу нашого краю, – додає учениця 8 класу Даша Шемет.

А ще тут змалку дітей привчають шанувати українські традиції та навчають  мистецтву вишивання.

У нас у школі проходить гурток вишивання. Ми вишиваємо хрестиком та бісером. Наш гурток унікальний, ми зберігаємо традиції нашого народу, – повідомляє керівник гуртка «Вишиваночка» Катерина Мухоброд.

Учень Собицького НВК Євген Фатахов каже:

– Я вмію вишивати хрестиком та бісером. Вишив кораблика. Мені це заняття дуже подобається!

Живописна природа, привітні люди та особлива аура цієї  місцевості не залишить байдужим жодного гостя старостинського округу.

– Я люблю своє рідне село! – з гордістю запевняє учениця Собицького НВК Валерія Шемет.

Юлія Ільєнко, мешканка села щиро каже:

– Я живу в селі Собич два роки. Я люблю цих людей, я люблю це село і я люблю тут природу. Я мрію, щоб село розвивалося в Шосткинському окрузі. Я мрію, щоб у нас відкрився гурток танців, тому що у нас дуже талановиті діти!

Собицький старостинський округ має передумови для розвитку тваринництва та мріє познайомити всю Україну з історичними подіями, які відбувались десятки або і тисячі років назад на їх землі.

Староста округу Роман Шемет поділився мріями та планами на майбутнє:

– Хотілося б, щоб ми працювали над розведенням великої рогатої худоби. Є бажаючі, які могли б зайнятися цією справою на рівні десь 500-1000 голів. У нас є велика територія для цього, є пасовища, територія для заготівлі сіна, велика територія для ріллі. А також у нас дуже багато історичних місць. Хотілося б встановити обеліски на пам’ятних місцях, розробити карту для туриста, по якій би туристи могли орієнтуватися і дізнаватися більше про Собич.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору