Дерматолог

На Сумщині зростає кількість інфекційних захворювань. Мешканців області просять повідомляти Держпродспоживслужбу про харчові отруєння й причетні до цього заклади

Споживач 15:10, 29.03.2023
 Поділитися

Поділитися в

 За даними Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб, за минулий період року у 1,2 рази підвищився рівень захворюваності на гострі кишкові захворювання порівняно з аналогічним минулорічним періодом. Захворюваність на сальмонельоз зросла в 1,6 рази. Майже половину з хворих на сальмонельоз становлять діти. Крім цього у різних районах області зареєстровані не пов’язані між собою 2 випадки гепатиту А та 1 випадок ротавірусної інфекції, яких не фіксувалося минулого року. Захворюваність іншими гострими кишковими інфекціями загалом зросла в 1,4 рази, при цьому понад 60% з них діагностовано у лютому місяці, що свідчить про набуття тенденції до подальшого зростання.

Про ускладнення епідемічної ситуації з інфекційних захворювань, особливо з гострих кишкових інфекцій, говорить і Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області, називаючи епідемічну ситуацію в області неспокійною.

Фахівці стверджують, що щороку навесні підйом захворюваності гострими кишковими захворюваннями та харчовими отруєннями зумовлений рядом об’єктивних причин. Серед них паводки, льодохід, весняні зливи, що змивають бруд з місць накопичення нечистот та несуть збудники інфекційних хвороб у поверхневі водоносні горизонти, до приватних домоволодінь у погреби, колодязі, індивідуальні незахищені свердловини, шахтові колодязі, тощо.

Інфікування людей відбувається майже однаково: через забруднені збудниками питну воду, овочі та фрукти, а також недостатньо вимиті руки, тощо.

Негативно відображається на епідемічній ситуації воєнне сьогодення. Деякі міста і села в області були тимчасово окупованими у минулому році, а прикордонні громади і зараз перебувають у зоні бойових дій. На цих територіях через обстріли об’єктів критичної інфраструктури можливі пошкодження споруд та мереж централізованого водопостачання та водовідведення. В результаті – у питну воду потрапляють збудники інфекційних хвороб.

Серед звичайних харчових продуктів, що постійно використовуються в їжу постійно і можуть бути заражені збудником за життя тварин і птиці – сире м’ясо, курячі яйця. Можлива контамінація готових страв через недотримання правил поводження з сирими харчовими продуктами (сировиною) та порушеннях технології та температурного режиму обробки під час приготування їжі.

Клінічні прояви кишкових інфекцій загалом схожі. Так, основними ознаками сальмонельозу являється біль в животі, багаторазові виснажливі блювання та діарея, значна інтоксикація з лихоманкою (вище 39°C). Зневоднення, пов’язане з хворобою, може спричинити судоми, ниркову недостатність і становити загрозу для життя. Дещо легше але з подібними симптомами перебігають шигельоз (дизентерія) та інші гострі кишкові інфекції.

Вірус гепатиту А вражає клітини печінки та порушення їх функції. У важких випадках можливий розвиток запальних патологій в жовчовивідних шляхах (холецистити, холангіти, дискінезії), а також нашарування вторинних патологій (панкреатиту, пневмонії та ін.). Ротавірусну інфекцію називають кишковим грипом, бо поряд з кишковими розладами спостерігаються ознаки гострого респіраторного вірусного захворювання.

З метою профілактики виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій, законодавством передбачений широкий комплекс санітарно-протиепідемічних заходів, який здійснюється спеціалістами Держпродспоживслужби спільно з іншими службами та відомствами.

Особливістю здійснення заходів державного нагляду (контролю) під час воєнного стану є неможливість проведення планових перевірок. Однак, можливі позапланові заходи за дорученням Кабінету Міністрів України у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, за заявами суб’єктів господарювання а у разі виникнення окремих випадків кишкових інфекцій та харчових отруєнь – безпосередньо за заявами потерпілих.

Тому Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області звертається до свідомих громадян повідомляти про факти виникнення гострих кишкових захворювань та харчових отруєнь, пов’язаних з закладами громадського харчування, торгівлі, організованими дитячими колективами, а також про виявлення у торгівельній мережі недоброякісних харчових продуктів.

У зверненні обов’язково вказуйте повну назву суб’єкта господарювання (ФОП), закладу, адресу його розташування, дані про харчовий продукт і назву, обставини придбання. Також до звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, бажано додавати документи чи їх копії, що підтверджують такі порушення (за наявності), зокрема довідки з лікувального закладу про стан здоров’я постраждалого та встановлений лікарем діагноз.

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області гарантує розгляд звернень та невідкладне вжиття заходів реагування у відповідності до чинного законодавства України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору