У Путивлі виявили знахідки часів Київської Русі, ординського часу та пізнього середньовіччя. Шосткинці у складі археологічної експедиції взяли участь у розкопках

Історія 17:22, 12.08.2022
 Поділитися

Поділитися в

 Цього року продовжила свою діяльність Путивльська археологічна експедиція, створена Інститутом Археології НАН та Державним історико-культурним заповідником у Путивлі, повідомляє Управління культури Сумської обласної державної адміністрації.
 З огляду на безпеку під час воєнного стану, місцем для досліджень обрали територію колишнього молокозаводу в Путивлі. У роботі експедиції взяли участь волонтери з Сум та Шостки, співробітники ДІКЗ у м. Путивлі.
Розкоп, площею 36 кв.м., заклали на краю тераси високого правого берега р. Сейм.
 Експедиція працювала майже місяць і успішно завершила дослідження напередодні 15-го серпня – Дня археолога.
 Як з’ясували під час розкопок, потужність культурного шару сягала в середньому сягала 1,4- 1,5 м. Він містить в собі поодинокі знахідки кераміки часів Київської Русі, ординського часу па пізнього середньовіччя. На глибині на 1,3-1,5 м виявлено контури об’єктів.
 Серед цікавих знахідок – залишки печі давньоруського часу. Учасники експедиції розчистили залишки сильно опалених стін. Внутрішнє заповнення являло собою скупчення вугілля, попелу та фрагментів зруйнованого зводу. У печі знайдено уламки гончарного посуду ХІІ ст. та риб’ячу луску. Діаметр поду складав біля 1 м. Вустя печі виходило на південь, у бік Сейму. Піч мала найпростішу купольну конструкцію та розміщена поза межами споруди, а отже використовувалася в теплий період року.
 Серед інших об’єктів – 5 господарських ям різної глибини, які являли собою залишки «льохів» для зберігання продуктів харчування, зокрема, збіжжя (зерна). З огляду на знайдений матеріал вони так само як і піч, функціонували у ХІІ ст.
 Серед атрактивних знахідок – бронзовий дзвіночок, залізна деталь замку-засову, два ножі та бронзовий виріб.
Археологи дійшли висновку, що життя на цьому місці існувало і в більш ранній час. Про це свідчать невиразні знахідки ліпленої кераміки, культурна приналежність якої поки залишається під питанням.
 На окрему увагу заслуговує знахідка цілого мініатюрного горщика, прикрашеного пальцево-нігтьовими вдавленнями, та глиняне пряслице.
 Дослідники не виключають, що ці речі мають бути віднесені до періоду фінального бронзового віку (ХІ – VІІІ ст. до н.е.). Втім, попереду камеральна обробка матеріалу.
 Під час обстеження схилів поселення в 2012 році було знайдено кілька фрагментів кераміки скіфського часу. У розкопі поточного року розчищена округла яма, яка за своєю формою відрізняється від п’яти господарських ям Київської Русі. В її заповненні знайдено виключно матеріал раннього залізного віку.
 Ще один об’єкт, досліджений у 2022 році, – залишки господарського приміщення (клуні?) заглибленого на 1,2 м в материк. У нижній частині котловану прослідковано два ряди стовпів вздовж південної та північної стінок. З огляду на знахідки уламків посуду, приміщення може бути попередньо датоване 17- 18 ст. н. е.
 Попереду у дослідників – опрацювання матеріалу, написання наукового звіту та публікація окремих результатів. Нові знахідки поповнять колекцію фондів Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі та стануть окрасою майбутньої експозиції.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору