Обережно! До 25% риби, виловленої у Десні та її притоках, заражено личинками-збудником опісторхозу!

Безпека, Здоров'я 18:18, 2.08.2022
 Поділитися

Поділитися в

 Серед населення, яке проживає у басейнах річки Дніпра та його притоків (Сейму, Десни, Сули, Ворскли, Псла), широко поширений опісторхоз, повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в сумській області.

За даними управління, значні осередки опісторхозу зареєстровані в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях.

 Щорічно реєструються випадки опісторхозу, як у дорослих, так і у дітей, у м. Шостка та Шосткинському районі. Вперше у Шостці опісторхозна інвазія була діагностована у 1957 р. (2 дорослих), у Шосткинскому районі у 1970. Зараження людей опісторхозом відбувається при вживанні в їжу малосолоної, слабо просмаженої, мало провареної річкової риби, яка заражена метацеркаріями (личинковою стадією) опісторхозу.

 Лабораторними дослідженнями риби, яка реалізується в несанкціонованих місцях торгівлі, встановлена наявність метацеркаріїв опісторхозу у 15-25 % річкової риби, виловленої у р. Десна та її притоків.

Довідково

Опісторхоз – хронічне паразитарне захворювання, яке характеризується переважним ураженням підшлункової залози та печінки, життєво важливого органу. Якщо не лікуватись, ці глисти живуть 30 років! При великому скупченні опісторхів жовчні ходи забиваються ними – і з’являється жовтяниця. Протягом усього свого довгого життя паразити виділяють токсини, які можуть спричинити рак або цироз печінки.

Збудником опісторхозу є гельмінт Opistorchis felineus, який паразитує в організмі основних господарів, якими є: людина, коти, собаки, лисиці, песці та ін. Передача інвазії відбувається за участю риб сімейства коропових порід (язь, линь, плотва, чабак, єлець, сазан, лящ, жерех, червонопірка, пескар, подуст, густера). Не буває їх у лососевих, осетрових, а також морських риб.

Починаючи з 2020 року, мало місце зниження кількості випадків опісторхозу у населення Шостки та району. Але це не пов’язують з відсутністю захворювання, а з тим, що в декілька разів зменшилась кількість обстежених мешканців міста та району.

Рік

Всього

випадків за рік

м. Шостка

Шосткинський

Всього

Дорослі

Діти

Всього

Дорослі

Діти

2018

153

112

111

1

41

39

2

2019

178

135

132

3

43

43

2020

90

72

69

3

18

17

1

2021

63

50

50

13

13

2022

19

13

13

6

6

 Збудник опісторхозу міжнародним агентством з вивченню раку віднесено до групи канцерогенів номер один для людини.

 Лікування опісторхозу є складною проблемою. Людина, заражена опісторхами, зберігає здатність до повторних інвазій протягом усього життя. Причому кожна наступна інвазія погіршує загальний стан організму та ускладнює перебіг захворювання.

 Клінічні прояви опісторхозу дуже різноманітні та залежать від фази захворювання. У гострій фазі, яка триває до 3-х тижнів, у хворих підвищується температура тіла, з’являються слабкість, болі у м’язах, суглобах, животі, нудота, висипи та ін. У період хронічного перебігу – з’являються головний біль, запаморочення, болі у правому підребер’ї, нудота, блювота, жовтяниця, безсоння, дратівливість, зниження апетиту. Тривалий час (10-20 років) паразит може перебувати в організмі остаточного господаря, а захворювання протікати роками з періодами загострення хвороби. Оскільки усі клінічні прояви хвороби є неспецифічними, діагноз підтверджується лише на підставі копрологічних досліджень біоматеріалу (фекалій) та серологічного дослідження крові.

Опісторхоз важко і тривало лікується. Значно легше запобігти хворобі, ніж її лікувати.

Як уникнути зараження:

  • не вживати в їжу річкову рибу без достатньої термічної обробки, проварювання чи прожарювання протягом 25-30 хвилин – дозволяє повністю ліквідувати загрозу зараження опісторхозом;
  • не проводити засолювання річкової риби в домашніх умовах. Риба вважається знезараженою, якщо концентрація солі не менше 14% від ваги риби, посол потрібно проводити два тижні;
  • не допускати згодовування сирою рибою котів, собак, вони не лише самі хворіють на опісторхоз, а й стають джерелом, що підтримує захворювання в даному районі, і сприяють його ширшому поширенню;
  • заморожування нижче 20 градусів протягом декількох днів знезаражує рибу;
  • не купувати річкову рибу в несанкціонованих місцях торгівлі та на стихійних ринках.

 За даними Держпродспоживслужби, опісторхоз залишається головною інфекційною патологією населення Шосткинського регіону. Своєчасне виявлення та лікування – головне завдання в оздоровленні природного осередку. Одночасно необхідно посилити контроль за попередженням реалізації річної риби у місцях несанкціонованої торгівлі, приведення берегової зони ( річки, ставки та ін.) в належний санітарний стан.

Згідно Плану спільних заходів управління Державного агентства рибного господарства у Сумській області та ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області, спеціалісти Шосткинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області спільно з інспекторами Сумського рибоохоронного патруля проводять рейди з виявленню порушників, які здійснюють торгівлю водними ресурсами.

 Так, у 2021 році за участі фахівців Держпродспоживслужби проведено 11 рейдів, вилучено 85 кг річної риби , складено 5 протоколів за статтею 88 КУпАП України про адміністративне правопорушення з передачею справ до Шосткинського міськрайсуду, який наклав штрафи в сумі 2200 грн. за кожне порушення.

 Шосткинським управлінням поліції в Сумській області за торгівлю в невстановлених місцях складено 7 протоколів, вони розглянуті на засіданнях адмінкомісії при Шосткинській міськраді.

Сума штрафів склала 1224 грн.

У поточному році вже проведено 3 рейди, вилучено 12 кг риби та складено 1 протокол.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору