Сервис Центр

Недобросовісна конкуренція: які маніпулятивні прийоми застосовують електропостачальники?

 Поділитися

Поділитися в

Foto

Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, застерігає учасників ринку електроенергії від маніпуляцій.

ДП “Оператор ринку” пропонує зобовязати продавців електроенергії підтверджувати обсяг заявленого на продаж ресурсу документами про наявну потужність генерації, або договорами про купівлю імпорту. Ініціативу щодо змін правил ринку для запобігання маніпуляціям оприлюднена 7 лютого, – пише видання “Бізнес Цензор”.

ДП “Гарантований покупець” (ГарПок), що перепродає атомну енергію для забезпечення поставок населенню та компенсації зеленого тарифу, теж повідомив про маніпуляції на ринку. За твердженням ГарПоку, 90% свого ресурсу йому доводиться продавати на балансуючому ринку зі знижкою, що призводить до збитків.

ЯК ПРАЦЮЄ РИНОК?

Нині ринок електричної енергії складається з чотирьох основних сегментів, які відрізняються часом прогнозування купівлі-продажу електроенергії. Правила поведінки гравців на ринку е/е регламентуються нормативними актами регулятора – НКРЕКП. А правила ПСО – рішеннями Кабміну.

ЗЛОВЖИВАННЯ НА РИНКАХ РДН ТА ВДР

За інформацією Бізнес Цензор, зловживання на ринку можна умовно поділити на чотири типи маніпуляцій. При тому, більшість з них ведуть до зниження ціни і недоотримання грошей генерацією.

Маніпуляція №1. Торгівля повітрям

Джерело: oree.com.ua

Маніпуляція №2. Почекуни

В умовах профіциту окремі постачальники знайшли слабке місце у правилах ринку. Ресурс, який не проданий на РДН (на завтра), може бути проданий на ВДР (сьогодні). Але якщо він не проданий і там, то “випадає” в Балансуючий ринок (на 15 хвилин).

Найбільші маніпуляції “почекунів” були в нічні години 30 та 31 січня. Загальний обсяг знижки, або маніпулятивна маржа, склали 3,4 млн грн за дві доби.Така маніпуляція призводить до недоотримання грошей генерацією і спекулятивних прибутків окремих постачальників.

Маніпуляція №3. Обдури неуважного

Маніпуляція №4. Прощупування ціни

НКРЕКП застерігає учасників ринку електричної енергії щодо здійснення дій, що заборонені Правилами поведінки, та повідомляє, що НКРЕКП розглядає питання щодо здійснення заходів з контролю у вигляді невиїзних перевірок господарської діяльності учасників ринку, що у своїх заявках на продаж електричної енергії у січні 2020 року встановлювали ціни на штучному рівні, за результатом опрацювання додаткової інформації, наданої ДП “Оператор ринку” та НЕК “Укренерго щодо зазначеного питання.

 

 

 

Джерело: сайт компанії “ЕНЕРА СУМИ”

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Интересные и оперативные новости, фото, видео. Подписывайтесь на нашу страницу!

Rodont
Rodont
Ковры
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору