Найбільша повінь за 129 років: на Новгород-Сіверщині Десна розлилася в січні + Фото + Відео

Природа 20:17, 18.01.2023
 Поділитися

Поділитися в

Найбільша зимова повінь на Десні за всі роки спостережень. Рівень води у річці побив усі рекорди січня за останні 129 років. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу обласного центру з гідрометеорології Тетяна Полєвик.

Таке явище відбувається на Новгород-Сіверщині. Місцеві жителі серед зими виносять картоплю з погребів, які підтопила вода. У райцентрі затопило набережну дорогу, підтопило наплавні мости – транспортом не проїхати, люди переходять ними вбрід. Про рекордну січневу повінь на Десні та її причини читайте в матеріалі.

За словами місцевих, деснянську заплаву інколи весною затоплює під час повені. Підтоплення взимку тут не бачили понад пів століття.

Жителька села Дробишів Ніна Шкурат щодня виносить з погреба по півсотні відер води. Картоплю та інші овочі, щоб не зіпсувались, перенесла до сусіда, який живе вище. Жінці 75 років і, щоб вода серед зими підтоплювала погріб, – на її пам’яті вперше.

– Коли вода в погребі з’явилась? У мене з’явилась на Різдво Христове якраз. У людей раніше на два тижні. А я думаю: піду курочкам наберу, не знала, що вода, і вскочила, світла ж нема у мене, я раз – і вскочила, тоді давай відливати.

Вулиця, на якій живе Ніна, внизу села, понад річкою.

Вода з Десни інколи підтоплює погреби місцевих жителів весною, під час сильних повеней. За останні десять років таке було двічі. Зимою ж – ніколи, каже сусід жінки Михайло. Вода в його погріб зайшла під новий рік.

– Сантиметрів 50 води є зараз. Зараз рівень стоїть, не підіймається і не опускається.

У селі Дробишів, що нижче Новгорода-Сіверського, Десна, яка вийшла з берегів, починає заходити у людські городи.

У Новгороді-Сіверському ріка затопила набережну дорогу. У воді – місцевий пляж.

Підтоплені Новгород-Сіверські наплавні мости, транспортом не проїхати. Жителі села Бирине, яке на протилежному березі, щоб дістатись райцентру, бредуть у рибальських чоботах.

Це найбільша зимова повінь за всі роки спостережень на Новгород-Сіверському гідрологічному посту – з 1894 року. Рівень підняття води у річці, як для січня, рекордний – 490 сантиметрів над нулем поста, говорить начальниця відділу гідрології Чернігівського обласного центру з гідрометеорології Тетяна Полєвик.

– Це можна вважати історичним рекордом за 129 років.

Рівень води на 46 сантиметрів вищий, ніж попередній максимум, який був тут 30 років тому. За понад століття спостережень, рівень води у Десні вище чотирьох з половиною метрів над нулем поста підіймався тричі.

З початку зими вода у Десні під Новгородом-Сіверським піднялась на 1 метр 85 сантиметрів. На 116 сантиметрів в грудні, і + 69 сантиметрів – з першого січня.

– Для цього періоду – багато. Десна – це рівнинна річка, і в неї є такий період, який називається зимова межень. Зараз ця зимова межень переривається тало-дощовими паводками у зв’язку з цими різкими потепліннями: сніг потроху накопичується на водозборі, в тому числі на території Брянської області, вище, а потім, коли настає потепління, він тане і вода потрапляє у річкову систему, – говорить Тетяна Полєвик.

З 15 січня під Новгородом-Сіверським підняття води у річці зупинилось. Підвищення рівнів фіксують тепер на постах нижче за течією. Чернігівський гідрометеоцентр попереджає про підняття води у Десні до 20 січня.

 

 

 

Джерело фото: Суспільне Чернігів

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору