Літопис Гамаліївського монастиря: монастирська гостинна + Відео

Історія 17:38, 26.02.2021
 Поділитися

Поділитися в

Кілька десятиліть тому Соборний храм Різдва Пресвятої Богородиці використовували під зерновий склад, трапезний корпус – під склад матеріальних цінностей, а дзвіниця – під склад мінеральних добрив і отруто-хімікатів. На першому поверсі двоповерхового корпусу настоятельських келій зберігалося колгоспне зерно, а на другому – розміщувався сільський клуб.

Був час, коли у монастирських келіях проживали сім’ї колгоспників, а на монастирському подвір’ї тримали колгоспних корів. Мав монастир і власний готель з цікавою назвою «Гостинка».

«Над монастирським ставком стояла так звана «Гостинна», як в Гамаліївці казали. Передбачається, що це – готель. І у цій гостинній жили і люди, які приїжджали молитися перед великими святами, наприклад, перед Великоднем. Люди приїжджали молитися за тиждень до свята, в монастир ходили, і жили в гостинній. Також у гостинній жили чоловіки – працівники монастиря, які не мали можливості  і дозволу жити в самому монастирі, бо це був жіночий монастир. І гостинна ця стояла біля монастиря, але за його межами», – говорить Валентина Воронова, староста села Гамаліївка.

«В колгоспні 30-ті роки цю гостинну зламали, і частково з тої  гостинної збудували отаку колгоспну контору. Це – територія вже колонії  зараз, де раніше була колгоспна контора. І в цій будівлі з одного боку була колгоспна контора, з іншого боку була пошта, а от далі видніється ще приміщення – воно було віддане під шкільну майстерню. В ньому дівчата й хлопці, діти вчилися справам столярним, слюсарним. А вже, коли в 1977 році розширилась територія тюрми, то цей будинок розібрали й перенесли сюди (на протилежний від монастиря бік). І деякий час цей будинок слугував як Будинок побуту. А потім, коли це вже не стало потрібно, що з ним сталося…», – зазначає Валентина Воронова, показуючи на напівзруйновану хатину, яка прослужила монастирю та людям протягом майже 100 років.

«Повернути народові України часту його славетної історії – головна мета діяльності Державного історико-архітектурного заповідника «Державотворці Сіверщини». Його серцем є Гамаліївський монастир. І сьогодні – це сакральна споруда оборонного типу, і в ньому знову ллється тепла молитва», – зазначила Олена Чанцева-Коваленко, голова Шосткинського підрозділу Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Интересные и оперативные новости, фото, видео. Подписывайтесь на нашу страницу!

Rodont
Rodont
Ковры
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору