Сервис Центр

Герої, що живуть серед нас

Суспільство 10:03, 13.06.2019
 Поділитися

Поділитися в

14 червня відзначається Всесвітній день донора крові – свято людей, які дарують іншим життя, допомагають подолати тяжкі недуги, рятують постраждалих від аварій, катастроф, нещасних випадків.

Донори – це справжні герої, що живуть серед нас. Вони тихо і непомітно день за днем здійснюють свій тихий подвиг заради порятунку навіть незнайомих людей, віддаючи їм власну кров. Адже людську кров і її компоненти нічим не можна замінити, вона унікальна за своїм складом. Донорська кров і її компоненети – це шанс на одужання, або й на саме життя. І дуже приємно, що серед українських донорів крові, які відзначатимуть 14 червня як своє «професійне» свято, є й чимало шосткинців.

У сфері заготівлі крові Сумська область суттєво відрізняється від інших регіонів України. У той час, як більшість обласних станцій переливання крові з-за недостатнього фінансування ледве продовжують своє існування, не маючи змоги забезпечувати навіть потреби місцевих  лікувально-профілактичних закладів якісними компонентами крові, Сумський обласний центр служби крові щодня приймає до 350 донорів і розвиває донорський рух не лише в Сумах, а і в області. 

Для того, щоб донорами компонентів крові могли стати жителі віддалених районів, СОЦСК відкриває філіали у містах обласного значення. Це дає змогу не лише заготовляти більше компонентів крові, але й обстежувати населення районів на найсучаснішій апаратурі, виявляючи небезпечні захворювання, про які люди навіть не здогадувалися. В серпні 2017 року філія СОЦСК відкрилася і в Шостці.

 

СТАНДАРТИ ЯКОСТІ І ОБЛАДНАННЯ – ТАКІ Ж, ЯК В СУМАХ

Як сприйняли свої нові можливості шосткинці, з якою потужністю зараз працює заклад і як потрібно готуватися до донації – запитуємо у завідуючої Шосткинським відділенням заготівлі крові та її компонентів НАТАЛІЇ ЄРМАК:

 • На початку роботи відділення у ньому було встановлено 4 апарати автоматичного плазмаферезу «Haemonetics PCS-2» для заготівлі плазми крові, а також гематологічний аналізатор Sysmex XP-300, на якому за 1 хвилину виконується високоточний аналіз крові за 20-ма показниками. Це – таке ж сучасне високотехнологічне обладнання, як і в Сумах.
 • Як відбувається донація?
 • Донор приходить до відділення, його дані заносяться в електронну базу СОЦСК, виконується клінічний аналіз крові. Потім з результатами аналізу донор іде до лікаря, який з’ясовує його стан здоров’я і запитує, чи дотримувався він донорської дієти. Адже якщо донор вживав алкоголь, жирну їжу, то його плазма буде непридатною для використання.

Якщо з донором все гаразд, лікар направляє його на здачу компонентів крові. Апарат автоматичного плазмаферезу розділяє цільну кров на плазму і клітини крові – еритроцити, лейкоцити, тромбоцити… Плазма збирається у спеціальному контейнері, а клітини крові повертаються назад в організм, тому плазмаферез є набагато легшою для організму процедурою, ніж здача цільної крові, його часто використовують в лікувальних цілях або для омолодження організму.

Всі розхідні матеріали – одноразові і розпаковуються у присутності донора. Одночасно з забором плазми у донора беруться аналізи на ВІЛ-інфекцію, гепатити, а також біохімічні показники. Ці аналізи виконуються в Сумах, у лабораторному комплексі СОЦСК. Якщо донору потрібні їх результати – він може отримати їх у нашому відділенні вже через 2-3 дні, це дуже зручно, тому досить багато донорів користуються цією послугою – особливо з врахуванням високої якості дослідження.

Сама процедура плазмаферезу триває близько 40 хвилин, після чого донор отримує грошову компенсацію за здану плазму, та передбачені законом кошти на обід.

ГОЛОВНУ ПРОБЛЕМУ ВИРІШИЛИ, АПАРАТІВ СТАЛО БІЛЬШЕ

 • Чи відразу шосткинці почали масово здавати кров?
 • Коли ми відкрилися, місцеві жителі деякий час придивлялися, проявляли донорську ініціативу, але не дуже активно. Як і до всього нового, була деяка настороженість. А потім спрацювало «сарафанне радіо» – донори, які побували у нас, не лише самі поверталися, а й розповідали знайомим і колегам, як у тут гарно, стерильно, комфортно, приводили родичів. Зараз у нас є донори, які «здаються» цілими сім’ями.

Через якийсь час у нас виникла навіть проблема – донорів приходило більше, ніж у нас було апаратів, створювалися черги, люди обурювалися… Зараз апаратів стало більше. І тепер за день ми можемо прийняти до 60 донорів.

Близько 75% донорів, здавши компоненти крові у нашому відділенні один раз, починають робити це регулярно.

ДОНОРСТВО – ВЕЛИЧЕЗНА КОРИСТЬ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ

 • Що спонукає шосткинців ставати донорами?
 • Це особливе відчуття – що ти рятуєш чиєсь життя! Донори завжди отримують приємні емоції, відчувають душевний підйом – адже знають, що вони зробили добру справу!

Значення має і фінансова підтримка донорів, адже у СОЦСК і його відділеннях донори отримують збільшену грошову компенсацію, яка є додатковою мотивацією. А ще велике значення має можливість постійно контролювати стан свого здоров’я – адже донори щоразу здають аналізи, які виконуються на сучасному високоточному обладнанні, одержують консультацію лікаря – для них це безкоштовно.

Окрім того, донорство приносить величезну користь всьому організму, який завжди потребує оновлення крові і її компонентів. Особливо актуально це для чоловіків – адже у жінок невелика кількість крові оновлюється щомісяця.  Доки кров ганяється по колу, в ній збільшується кількість старих і слабких клітин. Коли у донорів беруть 650 мл плазми, повне відновлення складу крові відбувається протягом 3-4 днів. Але за ці дні організм отримує дуже велику користь. Вмикаються системи, що  виробляють кров’яні клітини, лейкоцити, кров очищується і оновлюється, організм омолоджується.

 • Здача плазми або крові – це ж і профілактика багатьох хвороб.
 • Так, особливо серця і судин, імунної системи, порушень травлення, роботи печінки і підшлункової залози. Це як курс прийому хороших БАДів – тільки безкоштовно. Більше того, при донорстві організм проходить своєрідне тренування на випадок можливої ??кровотечі. У критичній ситуації при великій втраті крові у донора більше шансів вижити, ніж у людини, яка не здавала кров.

Ще один плюс здачі крові – законні оплачувані вихідні. День кроводачі ще один – у вигляді відгулу. Кожному донору після здачі крові дають довідку, і жоден роботодавець або викладач не може змусити вас вийти на роботу або на пари. Хіба що другий вихідний можна приєднати до відпустки і таким чином продовжити літній відпочинок. Про вихідні дні донорам чітко сказано в трудовому законодавстві України.

ЯК ГОТУВАТИСЯ ДО ДОНАЦІЇ?

 • Що потрібно донору-початківцю, аби здати компоненти крові?
 • Якщо людина не має явних протипоказань – хронічних хвороб у стадії загострення, ваги менше 50 кг, татуювань, зроблених менше року назад, недавніх переломів та операцій – вона приходить до нас за адресою: вул.. Знаменська, 6, маючи при собі паспорт та ідентифікаційний код.

Попередньо донор повинен не вживати спиртного протягом 48 годин та добу дотримуватися донорської дієти: виключити з раціону жирне м’ясо, молокопродукти, смажену та копчену їжу, яйця, олію, горіхи. Можна їсти каші і супи на воді, сирі, тушковані або печені овочі, нежирне відварне м’ясо та рибу. І обов’язково пити побільше рідини – тільки не газовану воду, а звичайну, а також компоти, морси, чай, соки тощо. Чекаємо вас!

У переддень свята, хочу привітати всіх донорів крові та її компонентів, і побажати головного – здоров’я, щастя, миру.

Донорство – висока місія. Це не посада і не професія, а поклик душі. Шановні донори! Нехай те добро, яке ви робите для інших, повертається вам сторицею!

Шосткинці, приєднуйтесь до порятунку людських життів!

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Интересные и оперативные новости, фото, видео. Подписывайтесь на нашу страницу!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору