Чи не контрафактні цигарки та чи не “палена” горілка перевірити можна буде через “Дію”. В Україні впровадять електронну акцизну марку еАкциз

Цифровізація 12:12, 17.03.2023
 Поділитися

Поділитися в

Щорічно Україна втрачає 30 млрд грн держбюджету через тіньовий ринок алкоголю та тютюну. А українці, навіть не підозрюючи, купують контрафактні товари. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров:

Показовий кейс. Зафіксували продаж понад 50000 пляшок алкоголю з однаковою акцизною маркою. Значить, що 49999 разів люди купували «палену» горілку або що кошти з продажів не йшли в бюджет.

Це точно треба змінювати. Тому створюємо унікальну електронну систему обігу підакцизних товарів. У ній фіксуватимуться усі операції з перевезення, зберігання та продажу товарів.

Ключовим елементом стане електронна марка акцизного податку. Це спеціальний двовимірний цифровий код, який наноситимуть на товар. Кожен українець зможе зчитати його через Дію, щоб зрозуміти — перед ним оригінал чи контрафакт, – зазначає Федоров.

За його словами, із законопроєктом про еАкциз активно допомагає комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики. Незважаючи на супротив, законопроєкт пройшов перше читання та вже скоро буде на другому. Федоров подякував за допомогу голові комітету Данилу Гетманцеву, за підтримку у впровадженні еАкцизу Мінфіну, Державній податковій службі та USAID / UK aid проєкту TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах.

Як це працюватиме і до чого тут “Дія”?

За словами Федорова, наразі створюють унікальну для ринку України електронну систему. З одного боку, вона враховує принципи Європейських директив, а з іншого — потреби і проблеми українського ринку. За основу взяли європейську систему Tobacco track and trace system, яка діє в ЄС з 2019 року.

Усі операції з перевезення, зберігання, продажу кожної одиниці продукції будуть фіксуватися в електронній системі. Ключовим елементом системи буде електронна марка акцизного податку. Це унікальний двовимірний DataMatrix-код, що буде наноситися на товар. Код візуально майже не відрізняється від QR-коду, проте містить набагато більше даних.

Запровадження еАкцизу ускладнить продаж продукції з підробленими акцизними марками у магазинах. Після запуску такої системи кожен споживач, зчитавши код на продукції через Дію, зможе перевірити алкоголь та цигарки і визначити, перед ним оригінальний продукт чи підробка. Наприклад, людина хоче придбати товар. Сканує код через Дію — й одразу отримує інформацію про товар та виробника: фото, назву, опис, об’єм тари, вміст спирту, — а також перевіряє легальність акцизної марки. У разі виявлення фальсифікату споживачі зможуть миттєво сповістити про це контрольні державні органи через застосунок Дія.

Впровадження електронної системи має на меті зменшити обсяги нелегального ринку цих продуктів та на 15% збільшить доходи до бюджету від сплати акцизного податку.

Коли запрацює еАкциз?

Законопроєктом 8287 передбачено, що з 1 січня 2025 року для виробників, імпортерів, дистрибуторів, ритейлу почнуть діяти вимоги щодо маркування тютюнових виробів та алкогольних напоїв та рідин виключно електронним марками.

Тобто законопроєктом передбачений перехідний період для бізнесу та держави, щоб адаптувати власні процеси до вимог законопроєктів.

еАкциз — важливий антикорупційний проєкт, який повністю змінить функціонування цілої сфери. Прозора електронна система після пілоту може бути масштабована і на інші товарні групи. Цифровізація працюватиме і на державу, і на споживача, а також прибере бюрократію для бізнесу.

Ці законопроєкти ще належить підтримати депутатам у ВР.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору