Абдомінальна хірургія: операції відкриті та лапароскопічні

Здоров'я, Медицина 09:14, 22.04.2022
 Поділитися

Поділитися в

Абдомінальна хірургія

У хірургії, як методу лікування, є переваги та недоліки. Головна її перевага – радикальність, тобто розв’язання проблеми швидко та найбільш повно. Але радикальність є її головним недоліком, оскільки означає травматичність. Сучасна хірургія спрямована на мінімізацію операційної травми, це дало б змогу значно частіше застосовувати хірургічне лікування.

Види абдомінальних операцій

Є два основних типи операцій – традиційні, або порожнинні, та малоінвазивні, або лапароскопічні.

Порожнинні для проникнення в черевну порожнину потребують розрізу передньої черевної стінки. Абдомінальний хірург розсікає її пошарово: шкіру, підшкірну жирову клітковину, м’язи, фасції. Так він дістається операційної зони – того органу, який потребує втручання.

Лапароскопічні не потребують розрізу передньої черевної стінки, достатньо двох проколів близько півтора сантиметра завдовжки. Через них хірург вводить лапароскоп – інструмент, що складається з хірургічного маніпулятора та оптоволоконної відеокамери. Відеокамера транслює зображення на екран монітора, це дає гарний огляд операційної зони. Щоб поліпшити огляд і відсунути сусідні органи, в черевну порожнину нагнітається вуглекислий газ. Маніпулятор здатний на всі ті дії, що й скальпель, навіть більше. Якщо потрібне видалення органу, наприклад, при гістеректомії, його також виводять через прокол, іноді злегка його розширюючи.

Переваги та недоліки обох методів

Порожнинні операції

Перевагою класичної порожнинної операції є широкий доступ до хворого органу. Лікар отримує можливість не лише огляду, а й обмацування, що буває важливим. І, нарешті, перевага, яка часто є вирішальною у виборі – доступність. Обладнання, потрібне для подібних операцій, має в своєму розпорядженні будь-яка лікарня з відділенням хірургії, а лікарі добре знають класичні техніки втручань.

Нестача – велика операційна травма. З нею пов’язана більшість ускладнень: підвищений ризик інфікування та травмування сусідніх органів, кровотечі. Організм часто витрачає більше сил на загоєння цієї рани, ніж на те, що спричинило операцію. Для відновлення потрібен тривалий період та ретельний догляд за раною. Весь цей час людина обмежена у русі та випадає зі звичного життя.

Лапароскопічні операції

Атравматичність – основна перевага лапароскопії. Маленькі проколи залишають значно менше можливостей для травмування як судин, так і внутрішніх органів. Ймовірність інфікування також значно менша, хоча й не виключена повністю. Огляд операційного поля не гірший, а кращій, ніж при порожнинній операції, оскільки кровотеча або відсутня, або мінімальна, до того ж зображення, що транслюється на екран монітора, можна збільшувати. Відновлювальний період після таких операцій вимірюється днями, а не тижнями. Людина швидко повертається до своєї звичайної діяльності.

WbGqPYnEyz_PkKU6mmym6qPakGfe1hIHQK7bw8kkFGjZzSgA9tfuzusjLTzAmb58todbikxAKBbDfFycpxwL3ueERJ0meLHSI7jUqVe_RGq7t6wkEMFFVBRmmyq5nw

Цей метод також має ризики та обмеження. Наприклад, можлива перитонеальна травма через тривале висушування вуглекислим газом. Лапароскопія обмежено застосовується при деяких злоякісних пухлинах, перешкодою можуть бути й особливості статури, наприклад, велика зайва вага. Але головне, що їх обмежує – потрібність дорогого лапароскопічного обладнання та спеціальної підготовки лікарів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору