Догляд за сіянцями майбутнього лісу в Зноб-Новгородському лісництві – безперервний процес

 Поділитися

Поділитися в

Схоже, уже багато з нас добре знають, що ліс народжується з насінини і більшість лісів нашого краю – рукотворні, тобто посаджені людьми. Але чи замислювалися ми над тим, який шлях проходить ця насінина, поки врешті решт стане кремезним деревом? У Зноб-Новгородському лісництві Державного підприємства «Середино-Будське лісове господарство» цей процес відточений роками. Детально нас з ним познайомив помічник лісничого Олексій Шевкун.

Зноб-Новгородське лісництво єдине на території уже колишнього Середино-Будського району має власну шишкосушарку.

«Ми власними силами заготовляємо насіння. Щороку в лісгоспі збираємо близько 5 тон шишок. Сушимо їх, обезкрилюємо насіння, просіваємо і відправляємо на експертизу в «Харківську лісонасіннєву лабораторію». Там визначають клас якості насіння – 1-й, 2-й чи 3-й. Нам надсилають результати і ми вже визначаємо скільки грамів насіння треба сіяти на 1 метр погонний», – розповідає Олексій Шевкун.

Фактично кожне лісництво України вирощує посадковий матеріал на лісорозсадниках. Але далеко не кожне має для цього теплиці чи короба, як у Зноб-Новгородську. Уже 10 років лісництво практикує вирощування саджанців у коробах. Вони розміщені прямо на території підприємства. Загальна площа цього «зеленого цеху» 0,02 га. Кожен короб оснащений зрошувальною системою. Тобто лісівники не переживають через посушливе літо і отримують щедрий «врожай» посадкового матеріалу для весняної лісокультурної кампанії.

Насіння у короба висівають наприкінці квітня – на початку травня. І це лише початок зародження молодого деревця. Протягом усього літа та до пізньої осені лісокультурниці та особисто помічник лісничого слідкують, аби паросток набирався сил, не допускають, щоб його пошкодили комахи чи вразила хвороба.

«На відміну від лісорозсадників, відстань між рядками у коробах удвічі менша, бо ми регулярно завозимо сюди торф з піском і відповідно ґрунт набагато плодючіший, ніж у лісі. Контролювати рівень зволоження нам допомагає зрошувальна система. Тож зазвичай отримуємо з коробів набагато якісніші сіянці, ніж з лісорозсадників. До речі, щороку ми вирощуємо тут близько 100 тис. сіянців», – говорить помічник лісничого.

А вирощують сосну звичайну, липу, ялину європейську, сосну кримську, ялицю білу. Перші два види дерев висаджують на ділянках, решту – на плантаціях новорічних ялин.

«Сосна вже за рік буде готова до пересадки у ліс. А ялину ми вирощуємо у коробах 2 роки», – уточнює наш співбесідник.

Крім цього, сприятливі умови дозволяють у Зноб-Новгородському лісництві вирощувати і декоративні рослини. Зараз тут зростають два види туї західної – пірамідальної та шаровидної форм, самшит вічнозелений.

«Ці рослини ми використовуємо для озеленення садиби лісництва, допомагаємо соціальним установам нашої громади. Ми вирощуємо невибагливі до наших кліматичних умов декоративні кущі та дерева, тож впевненні, що вони десятиліттями будуть радувати  людей», – говорить Олексій Шевкун.

Щоправда процес вирощування декоративного матеріалу набагато кропіткіший. І починається він не з насінини, а з живця. Його зрізають з дорослої рослини і оселяють у парнику. Там живець укорінюється, а вже за рік його пересаджують до короба. У ньому треба набиратися сил ще 3 роки. І всі ці роки за майбутньою ошатною туєю треба доглядати, вкладаючи у кожну рослину частину своєї душі. Бо ж вона також жива істота, яка відчуває настрій людини та її турботу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору