Дерматолог

ПОКАЗНИК ПОДАТКОВОЇ ВІДДАЧІ Є ОДНИМ ІЗ ОСНОВНИХ КРИТЕРІЇВ ДЛЯ ВКЛЮЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА ДО ПЛАНУ ПЕРЕВІРОК

Суспільство 02:39, 24.06.2010
 Поділитися

Поділитися в

Foto

Працювати собі у збиток – це свідомий крок до банкрутства, чого жоден суб’єкт господарювання, метою якого є отримання прибутку, не повинен допустити. Тому сьогодні особлива увага податкових органів приділяється суб’єктам господарювання, які мають значні обороти, але при цьому сплачують незначні суми податків. Під час роботи з цими платниками відстежуються схеми, по яким «мінімізується» податкова віддача.

Податковими органами здійснюється постійний контроль за роботою підприємств, що мають низький рівень податкової віддачі, проводиться детальний моніторинг та відпрацювання кожного платника податків, який застосовує схеми «мінімізації» податкових зобов’язань, а також необґрунтовано завищує збитки. Адже ухилення від сплати податків являється однією з перепон розвитку економіки України.

Звичайно, фінансова криза не могла не відобразитися на становищі платників податків і наслідки її очевидні. Підприємства скорочували штатну чисельність працівників або запроваджували чотирьохденні робочі тижні, навали неоплачувані відпустки тощо. Як наслідок, платники декларували збитковість своєї діяльності і відповідно зменшувалися податкові надходження до бюджету. За наслідками І кварталу минулого року налічувалося 12 підприємств із загальною сумою збитків 15 799,1 тис.грн. За аналогічний період поточного року таких суб’єктів стало менше: 5 підприємств задекларували збиткову діяльність на загальну суму збитків 49 562 тис. грн.

Але ж яка це збитковість – реальна, чи вигадана?! Чому податкова віддача підприємств, що знаходяться в однакових умовах ведення бізнесу і в одній галузі господарства, істотно відрізняється?!

Галузь

Середньогалузева податкова віддача за наслідками 2009 р. з
податку на прибуток по Україні, %

Середньогалузева податкова віддача по  ПДВ (грудень 2009 р. – лютий 2010 р.) по Україні, %

Сільське господарство, мисливство та пов’язані з ним
послуги

1,29

2,99

Харчова промисловість

1,0

3,61

Хімічне виробництво

1,92

7,30

Машинобудування

1,62

9,58

Виробництво і розподілення електроенергії

2,19

4,05

Постачання пари та гарячої води

1,11

2,55

Збір, очищення та розподілення води

1,68

8,00

Будівництво

1,11

5,47

Роздрібна торгівля пальним

1,26

1,57

Оптова торгівля і посередництво у торгівлі

0,92

3,03

Роздрібна торгівля, ремонт побутових виробів та
предметів особистого вжитку

0,52

2,94

Діяльність транспорту

3,82

9,07

 
Згідно з діючим законодавством підприємства створюються з метою одержання прибутку. І основна оцінка їхньої роботи відбувається за показником податкової віддачі. Аналіз декларацій з податку на прибуток та ПДВ дає можливість зробити висновок про імовірність застосування платником схем мінімізації податкових зобов’язань. Факти підтверджують, що в умовах фінансової нестабільності окремі бізнесмени все частіше застосовують схеми ухилення від оподаткування. Характерним прикладом є віднесення до складу валових витрат значних сум на проведення сумнівних маркетингових досліджень, проведення безтоварних (удаваних) операцій, використання нетипового для певного підприємства експорту або свідоме доведення підприємства до банкрутства тощо. Використання цих схем сприяє тому, що податкова віддача, яка розраховується співвідношенням нарахованої суми відповідного податку до обсягів валових доходів, буде зовсім незначною. Документальні перевірки таких суб’єктів закінчуються не лише дорахуванням податків, а й накладенням санкцій, а інколи і кримінальною відповідальністю. За 5 місяців поточного року управлінням оподаткування юридичних осіб здійснено 22 перевірки, за результатами яких донараховано 509,8 тис. грн. податку на додану вартість та 485 тис.грн податку на прибуток, включаючи штрафні санкції Крім того, зменшено суму ПДВ, заявлену платниками до бюджетного відшкодування на 107 тис. грн. Відділом податкової міліції порушено 7 кримінальних справ. При перевірці фізичних осіб, що займаються підприємницькою діяльністю, виявлено порушення на суму 2 643,2 тис.грн.

Тож даремно деякі платники нехтують своїми , адже показник податкової віддачі є одним із головних критеріїв ризиків, який враховується при відборі суб’єкта господарювання для включення в план-графік проведення документальних перевірок. Першочергово включаються до нього ті суб’єкти, які мають низьку податкову віддачу. Крім того, такі суб’єкти на постійному контролі у податкових органів.

Пам’ятайте, що сумлінний платник – це той суб’єкт господарювання, який оцінюється позитивно, має більше за середнє у галузі рівень сплати податків (податкову віддачу), це той платник, діяльність якого поза сумнівом. До категорії таких платників увага податківців на предмет контролю за діяльністю – мінімальна.


Відділ масово-роз’яснювальної роботи та звернень

громадян Шосткинської МДПІ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору