Дерматолог

«Ми зрозуміли, що ми на вірному шляху…» + Фото

Медицина 21:24, 11.12.2017
 Поділитися

Поділитися в

Foto

Впровадження сучасного європейського досвіду – це головна риса, яка відрізняє Сумський обласний центр служби крові від аналогічних закладів в Україні. Недавно делегація СОЦСК здійснила першу поїздку до Литви з метою вивчення досвіду литовців в організації служби крові.

– Серед питань, які нас цікавили в першу чергу – передбачена нашою українською програмою реформування галузі організація безоплатного донорства, а також європейські вимоги до обстеження крові і питання забезпечення лікувальних закладів компонентами крові, – розповідає заступник головного лікаря СОЦСК з якості Владислав Світайло. – Ми відвідали Литовський національний центр крові, який забезпечує компонентами крові більшу частину країни. Всього центрів крові у Литві три – для потреб країни цього вистачає. Перше, що впало в очі – вони проводять заготівлю крові і потім розділяють її на компоненти, плазма окремо не заготовляється. Також дуже відрізняється ставлення донорів до донації. Цього року Литва перейшла на 100 % безоплатне донорство. У них немає ні донорської оплати, ні компенсації на харчування, немає навіть вихідних для донорів – здавши кров люди повертаються на робочі місця.

За словами директора Центру Іоанни Бікульчене, після переходу на безоплатне донорство продовжила здавати кров лише частина тих донорів, які раніше здавали за гроші. Але в той же час з’явилися нові донори, які раніше не приходили тому, що донорство було платним. Зараз донорство в Литві – це престижно і почесно. Там залишилося звання Почесного донора, яке отримується так само, як і в нас – після 40 зданих доз крові. Якщо донор протягом довгого часу безкоштовно здавав кров і брав активну участь в агітації, залученні нових донорів – йому виплачують солідну надбавку до пенсії.

Більшість населених пунктів Литви – невеликі міста, тримати в них центри крові – нераціонально, тому кров заготовляється під час виїздів у ці населені пункти. А ще вразили стаціонарні пункти забору крові в місцях масового перебування людей. Наприклад, ми відвідували такий пункт у великому торговому центрі – сюди можна прийти, здати кров, а потім піти до кафе чи зайнятись покупками.

Обстеження донорів відбувається так же, як у нас у СОЦСК– клінічний аналіз крові, анкетування донора і огляд його лікарем – до донації, під час донації набирається кров на аналіз, який здійснюється методом ІХЛА+ПЛР. Я проходив у Литві шлях донора – там дозволена донація іноземними громадянами, тому я зміг здати кров. Головне питання, яке задає лікар потенційному донору: дайте відповідь самому собі, наскільки ви готові стати донором? Періодичність здачі крові така ж, як і в нас – 60 днів. На відміну від України, в Литві створено національний реєстр донорів, куди заноситься інформація про їх аналізи, донації, перенесені захворювання – і всі центри крові в країні можуть взяти звідти потрібну інформацію. В Україні також передбачено на законодавчому рівні створення такого реєстру, але він досі не створений. Як і ми, литовські трансфузіологи заготовляють кров для лікарських закладів згідно укладених з ними договорів. Доставка компонентів крові в будь-яку точку країни здійснюється силами центрів служби крові.

Ми домовилися про підписання спільного Меморандуму про співпрацю, в рамках якого буде здійснюватися обмін досвідом, заплановані двосторонні візити з метою аудіювання, навчання персоналу. Їх зацікавила система співробітництва держави і приватного бізнесу у СОЦСК, оскільки в них такий досвід відсутній, всі центри крові фінансує виключно держава.

– Неможливо не звернути увагу на свідомість і громадянську позицію населення, – говорить головний лікар СОЦСК Світлана Кривцун. – Вони звикли до того, що донорство – почесна місія, і не чекають від нього вигоди. Донором бути модно, це підкреслюється лозунгами та агітацією. В результаті цього візиту ми зрозуміли, що ми на вірному шляху, що ми працюємо по справді європейським стандартам, хоча ще є моменти, які потребують опрацювання. Наприклад, ми не можемо використовувати деяке сучасне обладнання, бо воно не має реєстрації в Україні. Сподіваємося на подальшу співпрацю.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Цікаві та оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на нашу сторінку!

Rodont
Rodont
Ковры

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору