Бош сервис
Сервис Центр

День білої тростини

Суспільство | 12:43, 16.10.2009
 Поділитися

Поділитися в

Foto

 

 15 жовтня в усьому світі відзначається як День білої тростини. Біла паличка стала не лише допоміжним знаряддям при самостійному орієнтуванні в просторі для людей з вадами зору, а й символом сліпих та сліпоти.
– Чому саме «білої тростини»? Що символізує цей предмет? – запитую у голови Конотопської регіональної організації Українського товариства сліпих (УТОС) Євгена Леонідовича Сокола і чую у відповідь:
    – Як засіб обстеження шляху палиця відома здавна. Та історія білої тростини бере свій початок лише з 1921 року. У Великій Британії, в місті Бристолі, жив молодий професійний фотограф Джеймс Біггс, який забезпечував знімками три місцеві журнали. Через нещасний випадок він втратив зір. Джеймс був у відчаї. Але на своє щастя одного разу він зустрів осліплого солдата, який повернув йому віру в себе і допоміг розпочати нове життя. Однією з порад, яку дав Біггсу колишній воїн, була така: «Намагайся бути самостійним. Якомога частіше виходь з дому сам, а не з супроводжуючим, тоді менше псуватимеш нерви, коли доведеться йти одному».
    Джеймс почав самостійно виходити з дому із звичайною тростинкою для прогулянок, але помітив: вона не гарантує йому цілковитої безпеки. Часом він і сам ставав джерелом небезпеки для перехожих. Його палиця не завжди привертала до себе увагу і була непомітна за похмурої англійської погоди. Тоді Джеймсові спало на думку пофарбувати тростинку в білий колір, аби вона одразу привертала увагу оточуючих. Задум виявився вельми вдалим. Тоді Біггс порадив іншим незрячим зробити те ж саме. Але незрячі Великої Британії мусили чекати ще 10 років, поки Ротаріанський клуб (поширена в країнах Заходу благодійницька організація) з місцевості Уест-хем подарував незрячим білі палички для самостійного орієнтування.      
У Сполучених Штатах завдяки зусиллям видатих діячів Національної федерації сліпих у 50 – 60 роках розгортається широка компанія з роз’яснення проблем інвалідів у американському суспільстві. Її наслідком було прийняття Конгресом рішення проголосити 15 жовтня Днем безпечної білої тростини.
    – З якими проблемами сьогодні стикається  людина з вадами зору, які перешкоди їй доводиться долати кожного дня?
– На сьгодні в Сумській області живе понад 3 тисячі інвалідів, близько 300 з яких – у Шостці. Щодня нам доводиться долати безліч прешкод: тротуари, велосипедисти, які часто їздять в невстановлених місцях, собаки, як бродячі, так і свійські, котрих господарі вигулюють без намордників… Усі ці чинники становлять загрозу життю будь-кого, надто людини, яка позбавлена зору. Я, як незрячий, знаю про ці проблеми, як кажуть, не за чутками.
Ще турбує таке питання як проїзд інвалідів по зору в міському транспорті. Більшість з нас може пересуватися містом лише за допомогою супроводжуючого. Обурює, що люди, які фактично є нашими очима, повинні сплачувати за проїзд. Я гадаю, що це суперечить будь-яким нормам людської моралі.
– Проблеми, які вам щодня доводиться вирішувати, дійсно потребують уваги з боку як громадскості, так і влади. А чи є якісь позитивні зрушення в житті людей, які, за велінням долі, позбавлені можливості бачити світ?
– Якщо порівнювати з ситуацією, яка складалася декілька років тому, то зараз спостерігається деякий прогрес, що є результатом порозуміння між органами місцевого самоврядування та інвалідами, у тому числі і по зору. Я маю на увазі те, що у цьому році нашу організацію звільнили від сплати  за комунальні платежі. Можливо для когось ці кошти здадуться копійчаними, але для організації, яка не фінансується державою, це – великі  гроші.
Ще хотілося б відмітити, що в кращій бік змінилося  й ставлення оточуючих до людей з вадами зору. На нас звернули увагу. От якби ще вирішилося питання зі звуковими сигналами хоча б на центральних світлофорах наших міст – і Конотопа, й Шостки, інваліди по зору якої входять до нашої регіональної організації УТОС.

 

Олена Савела

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Шостка.INFO в Telegram. Интересные и оперативные новости, фото, видео. Подписывайтесь на нашу страницу!

Rodont
Магазин замков и фурнитуры
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору